Keresési lehetőségek
Kezdőlap Média Kisokos Kutatás és publikációk Statisztika Monetáris politika Az €uro Fizetésforgalom és piacok Karrier
Javaslatok
Rendezési szempont

A digitális euro

A digitális euro a központi bank által kibocsátott, minden euroövezeti lakos rendelkezésére álló digitális fizetőeszköz lenne

Az euroövezet nemzeti központi bankjaival együttműködve vizsgáljuk a digitális euro kibocsátásának lehetőségét. Olyan digitális jegybanki fizetőeszközben gondolkodunk, amely a készpénz elektronikus megfelelőjeként a bankjegyeket és érméket kiegészítve további fizetési lehetőséget nyújtana az embereknek.

A digitális euro

Jegybanki pénz digitális formában, amely az üzletekben, online vagy személyek közötti bármely elektronikus fizetéshez rendelkezésre áll.

Mit érdemes tudni róla?

Milyen lenne a digitális euro?

A digitális euro mindenki számára ingyenesen rendelkezésre álló elektronikus fizetőeszköz lenne. Akárcsak jelenleg a készpénzt, bárhol az euroövezetben használhatnánk, emellett biztonságos és privát eszköz lenne, amely az egyre jobban digitalizálódó társadalmunkban a közös pénz fejlődésének következő állomása.

Mi a digitális euro?
Miért van szükségünk digitális euróra?

Jelenleg nincs olyan európai digitális fizetési lehetőség, amely az egész euroövezetet lefedné: 20 országból 13-ban a kártyás fizetésnél nemzetközi rendszerekre támaszkodnak. A digitális euro olyan európai, elektronikus fizetési eszköz lenne, amely az euroövezet valamennyi országában elérhető és elfogadott.

Miért van rá szükség?
Hogyan működne a digitális euro?

A digitális eurót mindenki a bankban vagy egy közvetítő közintézménynél létrehozott elektronikus pénztárcában tartaná. Így minden szokásos – bolti, online és ismerősök közötti – elektronikus fizetést telefonnal vagy kártyával, online és offline egyaránt végezhetnénk.

Hogyan működne?
Hol tart a fejlesztése?

A 2023 novemberében elkezdődött előkészítő szakasz középpontjában a digitális euro potenciális fejlesztésének alaposabb előkészítése áll, amely a vizsgálati szakasz megállapításaira épül.

A következő lépések

Gyakori kérdések

Miben segítene a digitális euro? Miben különbözne a digitális euro a stablecointól és a kriptoeszközöktől? Garantálná-e a digitális euro a felhasználók adatvédelmét? Felváltaná-e a digitális euro a készpénzt? Itt olvashatók a gyakori kérdésekre adott válaszok.

A digitális euro fejlesztésében elért eredmények

Bemutatjuk a 2023 novemberében elindított digitális euro projekt előkészítő szakaszának állomásait.

Biztosítjuk az átláthatóságot és a számonkérhetőséget

Vállaljuk, hogy fenntartjuk a digitális euro projekt átláthatóságát és a számonkérhetőségét. A nyilvánosság és az érdekeltek tájékoztatása érdekében Piero Cipollone igazgatósági tag az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottsága előtt rendszeresen beszámol a legfrissebb fejleményekről.

Itt olvashatók a legújabb hírek az digitális euro projektről
Együttműködés az érdekeltekkel

A piaci szereplőkkel és a jogalkotókkal való szorosabb együttműködéssel biztosítható, hogy a digitális euro megfeleljen a felhasználói igényeknek. Különféle kezdeményezésekkel bevonjuk a lehető legtöbb érdekeltet.

Az érdekeltek bevonása
Dokumentáció, kutatás

A digitális euro projektet a folyamatban levő munka kiterjedt dokumentációja és részletes elemzései támogatják. Olvassa el az önt érdeklő témákról szóló anyagokat és a kutatási oldalt!

Mélyebb betekintés

A digitális euro kapcsolata …

... az adatvédelemmel

A digitális euróval az eurorendszerben élők és a vállalkozások számára a legmagasabb szintű adatvédelmi normáknak megfelelő fizetési megoldást kínálunk. Az EKB és az eurorendszer a beérkező fizetési adatokból nem tudná megállapítani, hogy ki fizetett, és hogy mit vásárolt.

Bővebben: a digitális euro és az adatvédelem

… a kriptoeszközökkel

Mivel a digitális euro mögött központi bank állna, nem minősülne kriptoeszköznek. A központi bank megbízatásának része a pénz értékének megőrzése mind fizikai, mind digitális formában. A kriptoeszközök mögött nem áll felelős központi intézmény, amely szükség esetén garantálná a készpénzre válthatóságukat.

Miben áll a különbség?

… a befektetésekkkel

A digitális eurót úgy alakítanánk ki, hogy inkább fizetőeszköz legyen, nem pedig befektetési eszköz. Alaposan megvizsgáljuk ezt a kérdést, hogy elkerüljük a pénzügyi szektorra gyakorolt negatív következményeket. A digitális euro a közjavak része lenne, amely a gazdaság és a társadalom egészét szolgálja.

Digitális euro: eloszlatjuk a bankok betétvesztéssel kapcsolatos félelmeit

… a páneurópai fizetésforgalommal

A digitális korhoz illő, átfogó fizetésforgalmi stratégiát vázoltunk fel. Célunk az európai fizetésforgalom  versenyképes, innovatív piacának biztosítása, amely az európai szuverenitás megőrzésével egyidejűleg a fogyasztói igényeket is kielégíti.

Lakossági pénzforgalmi stratégiánk

Az EKB podcastja

A digitális euro: mit, miért, mikor? (1. és 2. rész)

Szükségünk van-e digitális euróra, és ha igen, miért? Mik lehetnek a jellemzői? Miben térne el az egyéb fizetési módoktól? Podcastunk háziasszonya, Katie Ranger ezekre a kérdésekre várja a választ Evelien Witloxtól, a digitális euro projekt szakértőjétől.

Hallgassa meg a podcast epizódjait!

Eloszlatunk a digitális eurót övező néhány félreértést

Folyamatban van a digitáliseuro-kibocsátás lehetőségének előkészítése. A nagy érdeklődéssel övezett téma félreértéseket is szül, bár még nincs döntés az ügyben. A podcast háziasszonya, Stefania Secola és a projekt vezetője, Evelien Witlox eloszlat néhány félreértést.

Itt meghallgathatja a podcastepizódot

Vigyázat, csalók!

Tudomásunk van olyan e-mailekről és hamis weboldalakról, amelyek a digitális euróba való befektetésre biztatják az embereket. Vigyázat, csalás! Soha nem kérjük, hogy pénzt fektessen be, vagy hogy megadja személyes adatait. Ha úgy gondolja, hogy csalás áldozata lett, tegyen feljelentést a helyi rendőrségen!

Ebben a szekcióban található oldalak