Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Digitálne euro

Digitálne euro by predstavovalo digitálnu formu hotovosti, vydávanú centrálnou bankou a dostupnú všetkým v celej eurozóne.

Možnosť zavedenia digitálneho eura posudzujeme spolu s národnými centrálnymi bankami krajín eurozóny. Išlo by o digitálnu menu centrálnej banky, ktorá by bola elektronickým ekvivalentom hotovosti. Zároveň by bola doplnkom bankoviek a mincí a pre ľudí by znamenala ďalšiu možnosť platby.

Digitálne euro

Peniaze centrálnej banky v digitálnej forme, ktoré by bolo možné používať na elektronické platby v obchodoch, online a medzi súkromnými osobami.

Základné informácie

Čo by predstavovalo digitálne euro?

Digitálne euro by bolo elektronickým platobným prostriedkom, ktorý by bol bezplatne dostupný pre všetkých. Rovnako ako dnes hotovosť by sa dalo používať všade v eurozóne, pričom by zaručovalo bezpečnosť a súkromie. Vo svete charakterizovanom čoraz väčšou mierou digitalizácie by bolo digitálne euro pre našu jednotnú menu ďalším krokom vpred.

O čo by presne išlo?
Prečo digitálne euro potrebujeme?

V súčasnosti neexistuje žiadny európsky digitálny platobný prostriedok pokrývajúci celú eurozónu. Trinásť z dvadsiatich krajín je v prípade kartových platieb závislých od medzinárodných kartových schém. Digitálne euro by bolo európskym elektronickým platobným prostriedkom dostupným a akceptovaným vo všetkých krajinách eurozóny.

Prečo ho potrebujeme?
Ako by digitálne euro fungovalo?

Digitálne euro by bolo uložené v elektronickej peňaženke zriadenej vo vašej banke alebo u verejného sprostredkovateľa. To by vám umožnilo realizovať všetky vaše obvyklé elektronické platby – v miestnom obchode, online alebo priateľovi – prostredníctvom telefónu alebo kartou, online aj offline.

Ako by to fungovalo?
V akej fáze sa nachádzame v súčasnosti?

Prípravná fáza, ktorá sa začala v novembri 2023, sa zameriava na ďalšie prípravy na možný vývoj digitálneho eura. Vychádza zo zistení výskumnej fázy.

Ďalšie kroky

Najčastejšie otázky

V čom by mi pomohlo digitálne euro? V čom by sa digitálne euro líšilo od stablecoinov a kryptoaktív? Zaručovalo by digitálne euro súkromie používateľov? Nahradilo by digitálne euro hotovosť? Pozrite si odpovede na najčastejšie otázky.

Stav realizácie projektu digitálneho eura

Oboznámte sa s výsledkami prípravnej fázy projektu digitálneho eura, ktorá sa začala v novembri 2023.

Spolupráca so zainteresovanými stranami

Rozsiahla spolupráca s účastníkmi trhu a zákonodarcami zabezpečí, aby digitálne euro spĺňalo potreby používateľov. Štartujeme preto viacero iniciatív s cieľom nadviazať spoluprácu s čo najväčším počtom zainteresovaných strán.

Zapojenie zainteresovaných strán
Dokumentácia a výskum

Projekt digitálneho eura sa opiera o rozsiahlu dokumentáciu a podrobnú analýzu vykonávaných činností. Na našej stránke vyhradenej dokumentácii a výskumu sa môžete dozvedieť viac o témach, ktoré vás zaujímajú.

Podrobnejšie informácie

Digitálne euro vo vzťahu k...

... súkromiu

Digitálne euro by ľuďom a podnikom v eurozóne ponúkalo platobné riešenie s najvyššími štandardmi ochrany súkromia. ECB ani Eurosystém by na základe dostupných platobných údajov nevedeli identifikovať platiteľov ani ich transakcie.

Viac o digitálnom eure a ochrane súkromia

... kryptoaktívam

Vzhľadom na to, že digitálne euro by bolo kryté centrálnou bankou, nebolo by kryptoaktívom. Centrálne banky majú úlohu zachovávať hodnotu peňazí bez ohľadu na to, či sú vo fyzickej alebo digitálnej podobe. Kryptoaktíva nie sú kryté ani spravované žiadnou centrálnou inštitúciou a neexistuje žiadna záruka, že si ich kedykoľvek v prípade potreby dokážete vymeniť za hotovosť.

Aký je rozdiel?

... investíciám

Digitálne euro by bolo navrhnuté ako platobný prostriedok, a nie ako nástroj finančných investícií. Túto otázku dôkladne skúmame, aby sme sa vyhli negatívnym dôsledkom pre finančný sektor. Digitálne euro by malo byť verejným statkom, ktorý by bol prínosom pre hospodárstvo a spoločnosť ako celok.

Digitálne euro: neopodstatnené obavy bánk zo straty vkladov

... celoeurópskym platbám

Vypracovali sme komplexnú stratégiu platieb v digitálnom veku. Naším cieľom je zabezpečiť, aby sa platobný styk v Európe opieral o konkurenčný a inovatívny trh, ktorý dokáže uspokojovať potreby spotrebiteľov a zároveň zachovávať európsku suverenitu.

Naša stratégia v oblasti retailových platieb

Podcast ECB

Digitálne euro: čo, prečo a kedy? (1. a 2. časť)

Potrebujeme digitálne euro? Prečo? Ako by mohlo vyzerať? A ako by sa líšilo od iných platobných prostriedkov? Moderátka Katie Rangerová o týchto otázkach diskutuje s našou odborníčkou na digitálne euro Evelien Witloxovou.

Vypočujte si podcasty

Digitálne euro demystifikované

Pripravujeme sa na možnosť vydania digitálneho eura. Napriek tomu, že žiadne rozhodnutie ešte nepadlo, vyvoláva to značný záujem, ale i mylné predstavy. Moderátorka podcastu ECB Stefania Secolová spolu s vedúcou projektu digitálneho eura Evelien Witloxovou niektoré z nich vyvracajú.

Vypočujte si podcast

Upozornenie na podvod

Sme si vedomí e-mailov a falošných internetových stránok, ktoré vyzývajú ľudí, aby investovali do digitálneho eura. Ide o podvod. Nikdy ľudí nežiadame o investície, peniaze ani osobné informácie. Ak si myslíte, že ste sa stali obeťou podvodu, obráťte sa na miestnu políciu.

Všetky stránky v tejto sekcii