content here is the anonymously transparent proxied version of ecb.europa.eu   X
European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Platební styk a trhy

Bezpečnost při placení je zásadní pro nás všechny

Platby v celé eurozóně jsou zajišťovány rozsáhlou infrastrukturou, díky níž jsou finance a aktiva bezpečně převáděny z jednoho místa na druhé. My část této sítě provozujeme a na zbývající části dohlížíme.

Také sledujeme dění na finančních trzích. Získáváme tak informace potřebné pro náš hlavní úkol, udržování cenové stability, kterým přispíváme k hospodářskému růstu.

Digitální euro

Nové technologie proměňují způsob, jak platíme. Chceme zajistit, aby lidé v eurozóně měli i nadále volný přístup k všeobecně přijímaným a bezrizikovým platebním prostředkům – stejně jako v hotovosti, ale k digitálním platbám.

Další informace o projektu digitálního eura

Služby TARGET

ECB a národní centrální banky eurozóny provozují řadu infrastruktur finančního trhu, které zajišťují volný tok hotovosti, cenných papírů a zajištění po Evropě. Souhrnně se jim říká služby systému TARGET.

Co to jsou služby systému TARGET?

Okamžité platby

Lidé očekávají, že se peníze budou přesouvat stejně rychle jako e-maily. Proto usilujeme o to, aby mohli všichni v eurozóně začít okamžité platby používat. TIPS je naše služba vypořádání okamžitých plateb, kterou mají banky k dispozici. Umožňuje lidem žijícím v eurozóně převádět peníze během několika vteřin.

Co je to TIPS?

Krátkodobá eurová sazba (€STR)

€STR je nová referenční úroková sazba, zavedená v říjnu 2019. Odráží cenu, za kterou si banky v eurozóně mezi sebou půjčují peníze na jeden den. Finanční trhy by na tuto novou sazbu měly přejít v plném rozsahu do konce roku 2021.

Krátkodobá eurová sazba (€STR)

Zajištění

Když si banky půjčují od nás, musí poskytnout odpovídající zajištění jako záruku. Chcete vědět, jaké zajištění přijímáme? Hledáte statistiky o zajištěních, která jsme přijali?

Více informací k zajištění

Kybernetická odolnost

Kybernetické útoky mohou představovat riziko pro jednotlivé banky, ale také pro finanční sektor jako celek. Proto kybernetické odolnosti věnujeme velkou pozornost a pořádáme iniciativy, které pomáhají finančnímu sektoru v tom, aby se měl na pozoru a byl připraven.

Co je to kybernetická odolnost?

Inovace

Inovace ve finančním sektoru mohou přinášet velké výhody. Finanční inovace a způsoby, jakými mění nebo by mohly změnit fungování finančních trhů, proto zkoumáme. Chceme také zajistit, aby technologický přelom nepřišel na úkor integrace nebo stability.

Finanční inovace

Tržní infrastruktura a platební styk – vysvětlujeme

Podívejte se na tříminutové video o tom, jak evropská tržní infrastruktura pro platby a vypořádání obchodů s cennými papíry usnadňuje náš každodenní život, i když není vždy viditelná. A umožňuje integraci.

Přehrát video

Sledujte naši cestu

Pokud se chcete dozvědět nejnovější zprávy o platebních a tržních infrastrukturách, sledujte naše příslušné kanály. 

VÍCE

Spolupráce napříč Evropou

Kontaktní skupiny pro trh

Abychom zajistili bezproblémové a účinné provádění našich politik, ustavili jsme řadu kontaktních skupin pro trh. Tyto skupiny nám také umožňují komunikovat s celou řadou účastníků trhu a blíže sledovat vývoj na světových finančních trzích.

Kontaktní skupiny pro trh

Veřejné konzultace

K rozhodnutím a iniciativám ovlivňujícím finanční trhy pořádáme pravidelné konzultace. Díky přímému zapojení osob účastnících se dění na těchto trzích nebo na nich zainteresovaných můžeme využívat jejich poznatky.

Zobrazit probíhající a minulé veřejné konzultace
Nejste odborník? Podívejte se na naši stránku „ECB vysvětluje“
Dozvědět se více
Co je to TARGET2?

Všechny stránky v této části