Možnosti iskanja
Domov Mediji Pojasnjujemo Raziskave in publikacije Statistika Denarna politika Euro Plačila in trgi Zaposlitve
Predlogi
Razvrsti po

Vloga gotovine

Gotovina je v trgovinah v euroobmočju najpogostejše plačilno sredstvo in uporablja jo lahko vsakdo.

Gotovina ima pomembne funkcije in prednosti.

  • Omogoča svobodo in avtonomijo. Bankovci in kovanci so edina oblika denarja, ki jo lahko hranimo brez posredovanja tretje strani. Za plačevanje z gotovino ni potrebna posebna oprema, internet ali električna energija, kar pomeni, da jo lahko uporabljamo tudi takrat, ko zmanjka elektrike ali kartica ni pri roki.
  • Je zakonito plačilno sredstvo. Prejemniki plačila, na primer trgovine in restavracije, ne smejo zavrniti gotovine, razen če so se s stranko vnaprej dogovorili o drugačnem plačilnem sredstvu. Več informacij o tem je v Priporočilu Evropske komisije z dne 22. marca 2010 o področju uporabe in učinkih, ki jih imajo eurobankovci in eurokovanci kot zakonito plačilno sredstvo (2010/191/EU).
  • Jamči zasebnost. Gotovinske transakcije izpolnjujejo temeljno pravico do zaščite naše zasebnosti, podatkov in identitete v finančnih zadevah.
  • Je vključujoča. Gotovina omogoča plačevanje in varčevanje tudi ljudem, ki imajo omejen dostop do digitalnega denarja ali sploh nimajo dostopa, zato je ključnega pomena za socialno vključenost ranljivih skupin državljanov, kot so starejši ali ljudje z nizkimi dohodki.
  • Olajšuje spremljanje izdatkov. Gotovina omogoča boljši nadzor nad izdatki, kar na primer preprečuje, da bi potrošili preveč.
  • Je hitra. Z bankovci in kovanci se plačilo poravna takoj.
  • Je varna. Gotovina je dokazano varna pred kibernetsko kriminaliteto, goljufijami in ponarejanjem. In ker je centralnobančni denar, ne predstavlja finančnega tveganja ne za plačnika ne za prejemnika plačila.
  • Je hranilec vrednosti. Gotovina je več kot le plačilni instrument. Ljudem omogoča, da denar hranijo kot obliko varčevanja, ne da bi se pri tem izpostavljali tveganju, da bo banka propadla. Priročna je za majhna darila in plačila. Starši lahko denimo svojim otrokom zaupajo manjše zneske gotovine za manjše nakupe ali pa gotovino damo prijatelju ali znancu, da v našem imenu nekaj kupi. Gotovina prispeva tudi k finančni pismenosti otrok.

Vse strani v tem razdelku