Stanovisko Evropské centrální banky k navrhované směrnici o platebních službách na vnitřním trhu
Evropská centrální banka (ECB) přijala na žádost Rady Evropské unie stanovisko k navrhované směrnici o platebních službách na vnitřním trhu.
Navrhovaná směrnice je vítanou iniciativou, neboť vytváří ucelený právní rámec pro platební služby v EU. V současné době se na oblast plateb vztahuje celá řada různých vnitrostátních právních předpisů, což komplikuje realizaci jednotného prostoru plateb v eurech (Single Euro Payment Area – SEPA). Harmonizace právní úpravy v oblasti plateb je proto nezbytným krokem, jenž bankovnímu sektoru napomůže v jeho úsilí o vytvoření SEPA.
Přes toto celkově kladné hodnocení poukazuje stanovisko ECB na určité aspekty navrhované směrnice, jež by měly být upraveny s cílem zabezpečit plynulé fungování infrastruktury platebních systémů. ECB má především řadu připomínek k rozsahu činnosti „platebních institucí“, což je nový koncept, který navrhovaná směrnice zavádí. V této souvislosti není z navrhované směrnice dostatečně jasné, i) jaké činnosti mohou platební instituce vykonávat a ii) zdali mohou držet zůstatky, jež vykazují podobné ekonomické znaky jako vklady nebo elektronické peníze, a poskytovat úvěry financované z peněžních prostředků přijatých od veřejnosti. Tyto nejasnosti dávají prostor pro různé výklady navrhované směrnice. V tomto ohledu je zapotřebí, aby byla zakotvena přiměřená ochrana před riziky, kterým jsou platební instituce vystaveny a které tyto instituce představují. Bude-li platebním institucím umožněno držet zůstatky, jež se z ekonomického i právního hlediska považují za vklady, měla by se na ně vztahovat stejná úroveň ochrany jako na úvěrové instituce nebo instituce elektronických peněz.
Zavedou-li Rada a Evropský parlament tuto novou kategorii platebních institucí, je třeba navrhovanou směrnici změnit tak, aby z ní jednoznačně vyplývalo, že po omezenou dobu, po kterou dochází k převodu peněžních prostředků klientů od plátce k příjemci, nesmějí platební instituce tyto prostředky používat. Toho lze dosáhnout omezením činností, jež mohou platební instituce vykonávat, a zavedením přiměřené úrovně ochrany.
Pokud by se přijetí navrhované směrnice opozdilo, mohlo by to ohrozit jak zavedení systémů, jež budou vyhovovat požadavkům SEPA, k 1. lednu 2008, tak úplný přechod k nástrojům SEPA do roku 2010. Pokud by došlo k prodloužení jednání, bylo by třeba zvážit možnost směrnici rozdělit, přičemž by se upřednostnilo přijetí těch jejích částí, které jsou nezbytné pro úspěšnou realizaci SEPA.
Stanovisko ECB bude v nejbližší době zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie a je rovněž dostupné na internetových stránkách ECB ve všech úředních jazycích Společenství.
Evropská centrální banka
Generální ředitelství pro komunikaci
- Sonnemannstrasse 20
- 60314 Frankfurt am Main, Německo
- +49 69 1344 7455
- media@ecb.europa.eu
Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.
Kontakty pro média