Digitalni euro
Digitalni euro bio bi gotovina u digitalnom obliku. Izdavala bi ga središnja banka i bio bi dostupan svima u europodručju.
Surađujemo s nacionalnim središnjim bankama europodručja u razmatranju mogućnosti uvođenja digitalnog eura, koji bi bio centralnobankarski digitalni novac, odnosno elektronička inačica gotovine. Uvođenjem digitalnog eura, koji bi bio dopuna novčanicama i kovanicama, omogućio bi se još jedan način plaćanja.
Digitalni euro
Centralnobankarski novac u digitalnom obliku za sva elektronička plaćanja u trgovinama, na internetu i između osoba
Česta pitanja
Kakve biste koristi imali od digitalnog eura? Kako bi se digitalni euro razlikovao od stabilnih kriptokovanica i kriptoimovine? Bi li privatnost korisnika digitalnog eura bila zajamčena? Bi li digitalni euro zamijenio gotovinu? Pročitajte odgovore na uobičajena pitanja.
Napredak u projektu digitalnog eura
Doznajte više o napretku ostvarenom u pripremnoj fazi projekta digitalnog eura, koja je započela u studenome 2023.
NOVE OBJAVE O DIGITALNOM EURU
NA JEDNOM MJESTU
Digitalni euro i...
... privatnost
Uvede li se digitalni euro, građanima i poduzećima u europodručju bilo bi na raspolaganju rješenje za plaćanje koje ispunjava najviše standarde privatnosti. ESB i Eurosustav ne bi mogli utvrditi vaš identitet ni što ste kupili na osnovi dobivenih podataka o plaćanju.
Više o digitalnom euru i privatnosti... kriptoimovina
Za digitalni euro jamčila bi središnja banka, on ne bi bio kriptoimovina. Središnjim bankama povjerena je zadaća održavanja vrijednosti novca, bez obzira na to je li riječ o fizičkom ili digitalnom novcu. Za kriptoimovinu ne jamči i njome ne upravlja nijedna središnja institucija. Nitko ne jamči da se može zamijeniti za gotovinu kada je to potrebno.
Koje su razlike?... ulaganje
Digitalni euro bio bi osmišljen kao sredstvo plaćanja, a ne kao instrument za financijsko ulaganje. Temeljito proučavamo to pitanje kako bi se izbjegle negativne posljedice za financijski sektor. Digitalni euro trebao bi biti javno dobro te doprinos gospodarstvu i društvu u cjelini.
Digitalni euro: Zabrinutost banaka povezana s gubitkom depozita nije utemeljena... paneuropska plaćanja
Osmislili smo sveobuhvatnu strategiju za plaćanja koja je primjerena digitalnom dobu. Želimo da se plaćanja u Europi provode na konkurentnom i inovativnom tržištu koje je sposobno zadovoljiti potražnju, ali i očuvati europsku suverenost.
Naša strategija za plaćanja malih vrijednostiESB‑ov podcast
Digitalni euro: što, zašto, kad? (1. i 2. dio)
Treba li nam digitalni euro? Zašto nam treba? Kako bi mogao izgledati? Kako bi se razlikovao od drugih sredstava plaćanja? Naša voditeljica Katie Ranger postavila je ta pitanja stručnjakinji za digitalni euro Evelien Witlox.
Epizode podcastaRazotkrivamo zablude o digitalnom euru
Pripremamo se za moguće uvođenje digitalnog eura. Premda o tome još nije donesena odluka, budi se zanimanje javnosti, a šire se i zablude. Stefania Secola u podcastu je ugostila voditeljicu projekta digitalnog eura Evelien Witlox i zajedno su razotkrile neke od tih zabluda.
Epizoda podcastaČuvajte se prijevara
Znamo za e-poruke i lažne mrežne stranice kojima se poziva na ulaganje u digitalni euro. Riječ je o prijevari. Nikad ne tražimo ulaganje, novac ni osobne informacije. Mislite li da ste žrtva prijevare, obratite se lokalnoj policiji.