Dvoueurové pamětní mince určené k oběhu – 2024
Popisy uvedené na této stránce vycházejí z informací v Úředním věstníku Evropské unie, a mohou se proto mírně lišit od materiálů běžně publikovaných na těchto stránkách.
Portugalsko
Motiv: Účast Portugalska na 33. olympijských hrách
Popis: Návrh znázorňuje soubor prvků, které jsou uspořádány ve tvaru srdce a představují společné objetí. Kolem srdce je 15 kruhů, symbolických odkazů na olympijské kruhy a kontinenty, které tyto kruhy zastupují, a špička srdce je překryta portugalským státním znakem. Uprostřed „objetí“ je logo Portugalského olympijského výboru, což má ztělesňovat myšlenku, že srdce Portugalců budou během olympijských her v Paříži v roce 2024 společně bít za portugalský olympijský tým. Pod symbolem srdce je nápis „Equipa Olímpica Portugal“ a letopočet 2024. Vlevo je značka mincovny „Casa da Moeda“ a vpravo jméno autorky návrhu. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 520 000 mincí
Datum emise: červenec 2024
Řecko
Motiv: 50. výročí obnovení demokracie v Řecku
Popis: Návrh znázorňuje budovu řeckého parlamentu, kolem níž je nápis „50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ“ (50. VÝROČÍ OBNOVENÍ DEMOKRACIE V ŘECKU) a „ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ“ (HELÉNSKÁ REPUBLIKA). Dole se nachází palmeta (mincovní značka řecké mincovny). Pád vojenské junty dne 24. července 1974 po sedmileté diktatuře znamenal obnovení demokracie v Řecku. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 750 000 mincí
Datum emise: červenec 2024
Řecko
Motiv: 150. výročí narození Penelope Delty
Popis: Návrh zobrazuje portrét Penelope Delty. Motiv je ohraničen nápisem „ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΔΕΛΤΑ 1874–1941“ (PENELOPE DELTA 1874–1941) a „ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ“ (HELÉNSKÁ REPUBLIKA). Vlevo je palmeta (mincovní značka řecké mincovny) a vpravo ročník ražby. Penelope Delta byla zakladatelkou dětské literatury v Řecku. Na jejích knihách, které jsou stále oblíbené, vyrostly generace řeckých dětí. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 750 000 mincí
Datum emise: červenec 2024
Malta
Motiv: Včela medonosná maltská
Popis: Návrh vytvořila Maria Anna Frisoneová a zobrazuje maltskou včelu medonosnou (Apis mellifera ruttneri), která je jedním z endemických druhů fauny a flóry vyskytujících se na maltských ostrovech. Návrh ztvárňuje včelu s květem. Na pozadí je medová plástev. Mince šíří povědomí o jednom z endemických druhů vyskytujících se na Maltě a zachycuje podstatu práce včely, která opyluje květiny a vyrábí med. Na levé straně je název vydávající země „MALTA“ a v pravé části je rok vydání 2024. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 85 500 mincí
Datum emise: červen 2024
Finsko
Motiv: Volby a demokracie
Popis: Návrh zobrazuje stylizované volební lístky. Volební lístky tvoří kruhy a obdélníky. Námět je abstraktní, ovšem stále patrný. Celkem je vyobrazeno osm částečně se překrývajících volebních lístků, které v místech, kde se překrývají, vytváří menší geometrické tvary. Ve spodní části je letopočet 2024. Na pravé straně mírně nad středovou osou jsou písmena „FI“. Na pravé straně mince je do půlkruhu stočený nápis VAALIT ♦ DEMOKRATIA. Levou stranu mince lemuje nápis VAL ♦ DEMOKRATI. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 400 000 mincí
Datum emise: jaro 2024
Estonsko
Motiv: Chrpa modrá – národní květ Estonska
Popis: Návrh zobrazuje květ chrpy modré. Nahoře vlevo je půlkruhový nápis „CENTAUREA CYANUS“ (latinsky chrpa modrá). Dole je název vydávající země „EESTI“ a pod ním je uveden ročník ražby mince 2024. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 1 000 000 mincí
Datum emise: druhé čtvrtletí 2024
Monako
Motiv: 500. výročí podpisu dohody s Karlem V. Habsburským
Popis: Návrh vyobrazuje portrét Karla V. V horní části je v půlkruhu název vydávající země „MONACO“. Ve spodní části je nápis „1524 - TRAITE AVEC CHARLES QUINT“ (dohoda s Karlem V.) - 2024“. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 15 000 mincí
Datum emise: červen 2024
Chorvatsko
Motiv: Varaždín (Stari grad Varaždin – Staré město Varaždín)
Popis: Návrh zobrazuje hradní věž Varaždinského hradu (12.–16. století). První zmínky o Varaždínu pocházejí z roku 1181. Po vpádu Tatarů s obrovským počtem obětí bylo město v roce 1242 přestavěno na královskou pevnost známou jako Staré město. Jeho vzhled se v průběhu staletí měnil: z mohutné středověké pevnosti obklopené vodními příkopy přes zbrojnici Slavonské vojenské hranice a Varaždinského vojenského velitelství až po krásný renesanční zámek. V současné době je Staré město nejdůležitější a nejhonosnější historickou budovou města Varaždín, což z něj činí památku chorvatského architektonického dědictví nejvyšší kategorie. Na minci jsou v půlkruzích v horní a spodní části návrhu rovněž vyobrazeny název vydávající země „HRVATSKA“ (Chorvatsko), ročník ražby 2024 a nápis „STARI GRAD VARAŽDIN“ (Staré město Varaždín). Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 200 000 mincí
Datum emise: červen 2024
Malta
Motiv: Iċ-Ċittadella (Citadela)
Popis: Návrh vytvořil Noel Galea Bason a vyobrazuje opevněné město známé jako „Iċ-Ċittadella“ (Citadela), které se nachází na ostrově Gozo, druhém největším ostrově maltského souostroví. Opevněná Ċittadella získala svoji současnou podobu během stavby a přestavby řádem johanitů. Návrh vyobrazuje město s jeho hradbami. Vlevo dole je název vydávající země „MALTA“ a v pravé dolní části je ročník ražby 2024. V horní části je nápis „ĊITTADELLA“ a pod ním je nápis „GOZO“. Tato mince je součástí série věnované opevněným maltským městům, mezi něž se řadí například Mdina a Valletta, které tvoří nedílnou součást maltského i evropského kulturního dědictví. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 85 500 mincí
Datum emise: červen 2024
Francie
Motiv: Eiffelova věž
Popis: U příležitosti blížících se Olympijských her 2024 přichází Pařížská mincovna (Monnaie de Paris) s oslavným návrhem, který je inspirován Paříží a jejím dědictvím. 100 let od olympijských her v roce 1924 francouzské hlavní město opět pořádá letní hry. Jde o akci, která rezonuje světem, a to tím více, čím blíže je její začátek. V roce 2024 vrcholí toto očekávání olympijských her vydáním dvou speciálních pamětních dvoueurových mincí. Návrh ztělesňuje Francii prostřednictvím ikonických staveb: na minci jsou společně vyobrazeny Eiffelova věž a bazilika Notre Dame de la Garde v Marseille. V pozadí je znázorněn květ gardénie tahitské symbolizující ostrov Tahiti, kde se bude soutěžit v surfování. Eiffelova věž je vyobrazena v pohybu a připomíná hodnoty sportu. Její paže se skládají ze 73 nýtů, které představují účastnící se společenství. Symboly olympijských i paralympijských her jsou poprvé znázorněny společně vedle sebe jako oslava her určených všem bez rozdílu. Do atletické dráhy je vložen letopočet, zkratka vydávající země RF a značka mincovny. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 24 000 000 mincí
Datum emise: květen 2024
Vatikánský městský stát
Motiv: 150. výročí narození Guglielma Marconiho
Popis: Uprostřed návrhu je vyobrazen Marconiho portrét, vpravo portrét papeže Pia XI. a vlevo portrét Pia XII. Vpravo nahoře je půlkruhový nápis „GUGLIELMO MARCONI“ a pod ním jsou letopočty 1874 a 2024. Dole je nápis „CITTÀ DEL VATICANO“, za nímž následuje jméno autorky „L. PANCOTTO“ (Loredana Pancottová). Na levé straně je mincovní značka „R“. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 82 900 mincí
Datum emise: květen 2024
Belgie
Motiv: Boj proti rakovině v Belgii
Popis: Uprostřed návrhu je stuha, která je univerzálním symbolem vyjadřujícím závazek v boji proti rakovině. Stuha se rozbíhá a vlní do obou stran a symbolizuje křivku tlukotu srdce na monitoru značící život a vitalitu. V horní části jsou tři čáry, které připomínají duhu (symbol naděje a útěchy). Na spodním řádku je uveden kód země BE a letopočet 2024. Ve spodní části mince jsou nápisy ve francouzštině a nizozemštině: „Lutte contre le cancer“ – „Strijd tegen kanker“. Nad nápisy jsou na levé straně iniciály autorky návrhu Iris Bruijnsové. Vzhledem k tomu, že mince bude razit nizozemská královská mincovna, je na spodní straně mince umístěna značka utrechtské mincovny, Merkurova hůl, společně se značkou belgického mincmistra, květem astry před Erlenmeyerovou baňkou. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 2 130 000 mincí
Datum emise: květen 2024
Portugalsko
Motiv: 50. výročí 25. dubna 1974
Popis: 25. dubna 1974 proběhla revoluce, která znamenala vytvoření demokratické vlády v Portugalsku a začátek hluboké hospodářské, sociální a kulturní transformace, která vedla k evropeizaci země. Uprostřed návrhu je karafiát symbolizující revoluci. Je obklopený mnoha nesoustřednými kruhy, které naznačují, že chování a přesvědčení lidí se mohou v průběhu let měnit, ale v podstatě zůstávají v souladu se zásadami revoluce. Na pravém okraji jsou verše „Esta é a madrugada que eu esperava“ (Toto je úsvit, na který jsem čekala) a jméno jejich autorky, básnířky „Sophia de Mello Breyner Andresen“. Vlevo od státního znaku jsou nápisy „Portugal“ a „25. dubna 1974_2024“, za nimiž následuje jméno autora návrhu a značka mincovny „Casa da Moeda“, název portugalské mincovny. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 515 000 mincí
Datum emise: duben 2024
San Marino
Motiv: 50. výročí Deklarace občanských práv a základních zásad San Marina
Popis: Uprostřed návrhu je otevřená kniha s nápisem „I DIRITTI DELLA PERSONA UMANA SONO INVIOLABILI“ (Práva člověka jsou nedotknutelná) převzatým z článku 5 zákona č. 59 ze dne 8. července 1974 Deklarace občanských práv a základních zásad právního řádu San Marina. V horní části jsou siluety Sochy Svobody a budovy Palazzo Pubblico, jakož i název vydávající země „SAN MARINO“. Vlevo je písmeno „R“, které označuje římskou mincovnu. Dole uprostřed je letopočet 2024 a iniciály rytce Emanuela Ferrettiho („E.F. INC.“). Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 56 000 mincí
Datum emise: duben 2024
Španělsko
Motiv: 200 let od vytvoření národní policie jako bezpečnostního sboru státu
Popis: Návrh vyobrazuje znak národní policie. Okolo tohoto znaku je popisek „ESPANA-POLICIA NACIONAL 1824–2024“. V pravé dolní části znaku je značka mincovny „Eme Coronada“. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 1 500 000 mincí
Datum emise: první čtvrtletí 2024
Španělsko
Motiv: Zapsání Sevilly (Archivo de Indias, Real Alcázar de Sevilla y Catedral de Sevilla) na seznam památek světového dědictví UNESCO
Popis: Návrh zobrazuje pohled na „Patio de las Doncellas“ v Real Alcázar v Seville. V horní části se nachází do kruhu a velkými písmeny nápis SEVILLA; pod ním je značka mincovny „Eme Coronada“. V dolní části se nachází do kruhu a velkými písmeny nápis ESPANA a rok vydání 2024. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 1 500 000 mincí
Datum emise: první čtvrtletí 2024
Belgie
Motiv: Belgické předsednictví Rady EU
Popis: Návrh znázorňuje hejno ptáků (vlaštovek), které symbolizuje fungování EU. Ptáci se pohybují společně jako skupina, ale každý má prostor pro individuální manévry, čímž vzniká komplexní a dynamický celek. Hejno proto v první řadě vyjadřuje sounáležitost. Když vlaštovky letí, jedna je vždy v čele a ostatní ji následují. V první polovině roku 2024 bude touto vlaštovkou Belgie. 27 ptáků rovněž symbolizuje celkový počet členských států EU. V pravé horní části návrhu se mezi ptáky nachází kód země „BE“. Ve spodní polovině návrhu je volný prostor pod hejnem ptáků vyplněn popiskem „BELGICKÉ PŘEDSEDNICTVÍ RADY EU 2024“. Na levé straně jsou iniciály autorky mince Iris Bruijnsové. Vzhledem k tomu, že mince bude razit nizozemská královská mincovna, je vlevo umístěna značka utrechtské mincovny, Merkurova hůl. Nad ní je pak značka belgického mincmistra, květ astry před Erlenmeyerovou baňkou. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 2 128 500 mincí
Datum emise: první čtvrtletí 2024
Německo
Motiv: 175. výročí Frankfurtské ústavy (Paulskirchenverfassung), která byla prvním pokusem o vytvoření sjednoceného německého národního státu).
Popis: Návrh má několik tematických vrstev. V popředí je perspektivní vyobrazení kostela svatého Pavla, do kterého vcházejí představitelé národního ústavodárného shromáždění. Za kostelem se nachází ústavní listina a husí brko, které představují výsledek jednání frankfurtského parlamentu. Návrhu vévodí tři ženy, které jsou alegorií jednoty, spravedlnosti a svobody, a tříbarevná vlajka v černé, červené a zlaté barvě. Dynamický trojrozměrný reliéf evokuje nadčasovost základních demokratických principů, které byly poprvé písemně zakotveny v základních ustanoveních Frankfurtské ústavy. Ve vnitřním kruhu mince je rovněž nápis „PAULSKIRCHENVERFASSUNG 1849“ („ústava z kostela svatého Pavla z roku 1849“) a dole rok vydání „2024“, kód Německa „D“ jakožto vydávající země, značka příslušné mincovny („A“, „D“, „F“, „G“ nebo „J“) a iniciály autora mince Boda Broschata z Berlína. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 30 000 000 mincí
Datum emise: březen 2024
Lucembursko
Motiv: 175. výročí úmrtí velkovévody Viléma II.
Popis: Na levé straně návrhu je vyobrazena jezdecká socha velkovévody Viléma II. a na pravé straně se nachází portrét velkovévody Jindřicha hledícího vlevo. V horní levé části návrhu je půlkruhový text „GROUSSHERZOGE VU LÉTZEBUERG“ a „GUILLAUME II 1792–1849“. Pod podobiznou velkovévody Jindřicha je letopočet „2024“ a číslo „175“ označující výročí. Vzhledem k tomu, že mincovna razící tuto eurominci ještě není známa, mohou být mincovní značky upraveny ve vyhrazeném prostoru. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 200 000 mincí
Datum emise: leden 2024
Lucembursko
Motiv: 100. výročí od chvíle, kdy velkovévodkyně Šarlota podepsala velkovévodský výnos týkající se vydávání mincovního oběživa vyrobeného z niklu a běžně nazývaného „Feierstéppler“
Popis: Ve středu návrhu je lucemburská mince vydaná v roce 1924, která vyobrazuje pracovníka v ocelářském průmyslu. Je včleněna do číslice 100 označující výročí první emise jedné z nejdéle obíhajících lucemburských frankových mincí. V horní části návrhu je uveden název vydávající země LÉTZEBUERG, jakož i letopočet 2024. Ve spodní části návrhu je nápis „FEIERSTÉPPLER“, běžné a oblíbené označení této mince. Monogram (písmeno „H“ s korunkou) je symbolem velkovévody Jindřicha. Vzhledem k tomu, že mincovna razící tuto eurominci ještě není známa, mohou být mincovní značky upraveny ve vyhrazeném prostoru. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 200 000 mincí
Datum emise: leden 2024
Francie
Motiv: Jeux Olympiques 2024 – Lutte
Popis: U příležitosti blížících se Olympijských her 2024 přichází Pařížská mincovna (Monnaie de Paris) s oslavným návrhem, který je inspirován Paříží a jejím dědictvím. 100 let od olympijských her v roce 1924 francouzské hlavní město opět pořádá letní hry. Jde o akci, která rezonuje světem, a to tím více, čím blíže je její začátek. V roce 2024 vrcholí toto očekávání olympijských her vydáním dvou speciálních pamětních dvoueurových mincí. Návrh s odkazem na antické olympijské hry znázorňuje Herkula, postavu národního významu a ikonu francouzské numismatiky, jak zápasí s chimérou z katedrály Notre-Dame. Oba zápasníci jsou vyobrazeni před katedrálou Notre-Dame. V pozadí je atletická dráha, do níž je na levé straně vloženo logo her v Paříži 2024. Do atletické dráhy je vložen letopočet, písmena RF a značka mincovny. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 510 000 mincí
Datum emise: leden 2024
Itálie
Motiv: 250. výročí založení sboru finanční stráže (Guardia di Finanza)
Popis: Uprostřed návrhu je stylizovaný heraldický znak sboru finanční stráže. Na minci je zachyceno pojetí bezpečnosti. Návrh vykresluje vizi sboru do budoucna tím, že oslavuje jeho úlohu v minulosti a propojuje ji s nadcházejícími roky a úskalími, kterým bude i nadále čelit. Znak je složen z několika prvků: hory, moře a nebe, což jsou prostředí, ve kterých sbor operuje; bájného stvoření gryfa, který podle legendy chrání státní pokladnu znázorněnou pomocí truhlice a koruny zdobené věžemi. Nahoře je v půlkruhu nápis „GUARDIA DI FINANZA“. Ve spodní části je akronym Italské republiky „RI“ a letopočty 1774–2024, kde první představuje zřízení sboru finanční stráže a druhý označuje rok emise mince; vpravo je značka římské mincovny „R“ a iniciály „MB“ autorky návrhu Marty Bonifaciové. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 3 000 000 mincí
Datum emise: leden 2024
Itálie
Motiv: Rita Levi-Montalciniová
Popis: V popředí návrhu je vyobrazen portrét Rity Levi-Montalciniové inspirovaný fotografií Manuely Fabbriové. V pozadí je mikroskop pocházející z medaile navržené Ginem Levi-Montalcinim, bratrem renomované vědkyně. Základna mikroskopu má tvar podkovy, která představuje talisman pro udělení Nobelovy ceny za medicínu v roce 1986. V horní části je do oblouku vepsáno jméno „RITA LEVI-MONTALCINI“; vlevo jsou písmena „RI“, akronym italské republiky, a písmeno „R“, které je značkou římské mincovny; v dolní části se nachází letopočet „2024“, rok vydání mince; vpravo jsou písmena „SP“, iniciály autorky návrhu Silvie Petrassiové. Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 3 000 000 mincí
Datum emise: leden 2024
Německo
Motiv: Mecklenburg-Vorpommern
Popis: Mince je věnována německé spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. Jedná se o druhou emisi ve druhé sérii německých dvoueurových pamětních mincí s německými spolkovými zeměmi. Každý rok nová mince znázorňuje významnou budovu nebo významné místo a vzdává tak hold jedné ze 16 spolkových zemí. Pořadí států je založeno na rotujícím předsednictví Spolkové rady (Bundesrat), která je jedním z pěti stálých ústavních orgánů Spolkové republiky Německo a zastupuje zájmy spolkových zemí. Návrh zobrazuje Königsstuhl, ikonické křídové útesy a bukový les v národním parku Jasmund na ostrově Rujana. Útesy jsou znázorněny z pohledu od pobřeží, čímž zvláště efektním způsobem vyniká monumentalita této jedinečné přírodní dominanty. Současné zachycení moře, ptáka a člověka dodává tomuto znamenitě propracovanému obrazu měřítko. Moderní typografie ladí s letícím rackem a je obratně začleněna do reliéfu. Horní polovina vnitřního kruhu mince obsahuje nápis „MECKLENBURG VORPOMMERN”, rok vydání „2024“, kód Německa „D“ jakožto vydávající země a v pravém horním rohu se nachází písmeno „X“ označující místo vyhrazené pro značku příslušné mincovny („A“, „D“, „F“, „G“ nebo „J“). V dolní polovině vnitřního kruhu jsou zobrazeny iniciály umělce Michaela Otta (Rodenbach, Německo). Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.
Objem emise: 30 000 000 mincí
Datum emise: leden 2024