Международни отношения и анализ
ЕЦБ участва в сътрудничество на международно равнище при изпълнението на задачи, поверени на Евросистемата и единния надзорен механизъм. Това сътрудничество включва:
- формулиране и представяне на позиции по прилаганата политика в области от нейната компетентност
- обмен на информация и мнения и оценка на икономическите тенденции с други създатели на политики в многостранни организации и форуми, както и на двустранно равнище
- контакти с международни институции, които наблюдават еврозоната и паричната политика на ЕЦБ, като например Международния валутен фонд (МВФ) и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР)
- участие в международни инициативи за разработване на правила и най-добри практики с цел подобряване на финансовата стабилност и ефективността и прозрачността на създаването на политики
Международното сътрудничество е доброволно и с необвързващ характер, така че не накърнява местния мандат и независимостта на ЕЦБ. При извънредни обстоятелства ЕЦБ може да координира действията си с тези на централни банки извън еврозоната, както се случи по време на световната финансова криза.
ЕЦБ има статут на постоянен наблюдател в МВФ. Тя може да участва в заседания на Изпълнителния съвет на МВФ по конкретни теми и теми, свързани с мандата ѝ.
МВФКато част от делегацията на Европейския съюз ЕЦБ участва в заседанията на финансовите министри и управителите на централни банки от Г-20, както и в техните подструктури. Тя взема участие и в заседанията на финансовите министри и управителите на централни банки от Г-7.
Г-20ЕЦБ е член и акционер на БМР. Тя участва в управителните и надзорните органи на БМР и във всички базирани в тази институция комитети и работни групи, включително:
- Базелския комитет за банков надзор
- Комитета за платежни и пазарни инфраструктури
- Комитета за световната финансова система
- Комитета за пазарите
ЕЦБ участва в редица комитети и работни групи на ОИСР, в които действа в качеството си на отделен член на делегацията на Европейския съюз, наред с Европейската комисия.
ОИСРЕЦБ участва в Съвета за финансова стабилност и в редица негови подструктури.
СФСОтношения с централни банки извън ЕС
ЕЦБ поддържа отношения с централни банки на развити икономики и икономики от възникващите пазари извън ЕС. Обменът на мнения и информация позволява на ЕЦБ да придобие по-ясна представа за средата извън еврозоната и да разясни своите политики.
ЕЦБ участва също в международно сътрудничество с централни банки.
Анализ на международни въпроси
ЕЦБ наблюдава и анализира широк кръг от международни икономически, финансови и парични въпроси, свързани с изпълнението на мандата ѝ. Това включва:
- наблюдение и анализ на икономическите условия и цикличните тенденции на световната икономика и свързаните с това политики на трети държави (още)
- подготовка на макроикономически прогнози за средата извън еврозоната и провеждане на симулации и анализ на различни сценарии, свързани с външната среда
- наблюдение на международната роля на еврото
- анализ на въпроси, свързани с международната финансова архитектура и други теми, засягащи политиките